| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1986 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 7.20 m x 2.65 m x 0.70 m | ||
| Engine: | Yanmar 30 hp diesel, 3 cylinders | ||
Serial number 4021, SKAGERRAK 720, overhaul, 7.20m x 2.65m x 0.70m, year of construction approx. 1986, 1x 30 hp Yanmar diesel, hull polyester, steering mechanical, bathing ladder, convertible top, dynamo, 2 berths, stove 2-burner , windshield wipers
| Shipyard: | Lunde Bat Norway |
| Hull shape: | Semi s-shaped lapstrake hull |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Windows: | Aluminum window strips, black anodized |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 70 cm |
| Displacement: | 2,000 kg |
| Steering system: | Wheel mechanical steering |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Headroom: | 185 cm |
| Berths: | fixed: 2 |
| Type interior: | Classic, warm teak panelling |
| Color upholstery: | Blue |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water system: | Pressure system submersible pump in jerry can |
| Toilets: | Manualhas yet to be connected |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Spirit Origo |
| Fridge & power source: | 50 Litre Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Yanmar |
| Number of cylinders: | 3 |
| Power: | 30 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 2 litre/hour |
| Gearbox: | ![]() |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Fuel tank material: | Aluminium |
| Max speed: | 13 km/h |
| Cruising speed: | 9 km/h |
| Tachometer: | ![]() |
| Battery: | ![]() |
| Voltage: | 12V |
| Navigation lights: | ![]() |
| Sprayhood: | ![]() |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |