| Category: | Tender | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 2022 | ||
| Material: | Aluminium | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 6.00 m x 2.35 m x 0.60 m | ||
| Engine: | Torqueedo 4kW electric motor | ||
A new full option, 100% electric, aluminum e-Qruiser 600 is available for sale immediately. Sailing this summer is still possible!
Possible berth in our sales harbor in Loosdrecht is negotiable.
Price: € 49.900,-
| Shipyard: | Qrafter |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | Grey |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Aluminium flexiteek dek in de kuip en op het voordek |
| Draught: | 60 cm |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Outside |
| Toilets: | 1 Manualporta potti |
| Fridge & power source: | Electric koelbox |
| Brand: | Torqueedo |
| Power: | 4 kW |
| Fuel: | Electric |
| Max speed: | 10 km/h |
| Cruising speed: | 7 km/h |
| Bow thruster: | Electric Vetus 25kgf |
| Battery: | ![]() |
| Battery charger: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 48V |
| Log/speed: | ![]() |
| Bimini: | zwaar rvs frame |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |