| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1995 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 11.80 m x 4.00 m x 1.20 m | ||
| Engine: | 1x 120 hp Iveco diesel | ||
Order No. 3997, HEMMES KRUISER, articulated, 11.80m x 4.00m x 1.20m, built ca. 1995, 1x 120 hp Iveco diesel, type 8061 M 12, intercooling, Cupa bow thruster, hull in steel, aluminum window frames, light oak interior, steering hydraulic, second steering position, anchor windlass manual, davits, bathing platform, bathing ladder, spray sails, convertible top, CTEK battery charger, 1600W inverter, Vetus compass, Vetus depth gauge, log, steering angle indicator, 2 cabin(s), sleeps 4/6, boiler 40L, 2x shower, electric toilet, stove 4-burner therm. bev., Trumatic hot air heating, gas detector, deck wash pump.
| Designer: | Jachtwerf de Molenaar |
| Shipyard: | Jachtwerf de Molenaar |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium window frames |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 3 m |
| Draught: | 120 cm |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 2 meters |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 |
| Type interior: | Classic, warm light oak interior |
| Color upholstery: | Beige |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | Steel |
| Water system: | Pressure system hydrophobic |
| Hot water: | boiler 40 litres |
| Outside water: | Deck wash pump |
| Number of showers: | 2 |
| Toilets: | 1 Electric |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot air |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Iveco |
| Model: | 8061M12 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 120 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | ZF |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | ![]() |
| Total fuel tank(s) capacity: | 600 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Bow thruster: | Electric Cupa |
| Stern thruster: | Electric Vertus 24V |
| Battery: | 4 x Starter battery 2 x 120 AH // Service battery 2 x 180 AH |
| Battery charger: | ![]() CTEK |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 1.600 Watt |
| Shore power: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Compass: | Vetus |
| Log/speed: | ![]() |
| Depth gauge: | Vetus |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Rope and chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Bimini: | ![]() |
| Sea rails: | stainless steel |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |