| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1997 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 9.05 m x 3.20 m x 0.85 m | ||
| Engine: | 1x Yanmar 3JH2E, 38 hp diesel | ||
| Designer: | Vripack Yachting |
| Shipyard: | Hellingskip Sneek |
| Hull shape: | Multi-chine 5mm |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel 4mm |
| Windows: | aluminium window frames |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.4 m |
| Minimum height: | 240 cm |
| Draught: | 85 cm |
| Displacement: | 5.5 tonnes |
| Steering system: | Wheel outside in the cockpit via joystick |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 190 cm |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 |
| Type interior: | Modern, wood look mahogany interior |
| Color upholstery: | Blue |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 500 litre Stainless steel 2x 250L |
| Water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank: | 360 Litre Stainless steel 2x 180L |
| Water system: | Pressure system hydrophobic |
| Hot water: | boiler |
| Outside water: | Deck Shower |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Manual |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas 4 burner gas thermally protected |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot airTrumatic |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Yanmar |
| Model: | 3JH2E |
| Year: | 1997 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Power: | 38 kW |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 3,215 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 2.5 litre/hour |
| Gearbox: | Kanzaki met scatra-koppeling |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect intercooling; with weed filter and wet exhaust |
| Fuel tanks: | 2 2x 250L |
| Total fuel tank(s) capacity: | 500 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Bow thruster: | Electric Cupa |
| Battery: | 3 x 1x 100Ah starter battery + 2x 165Ah service batteries |
| Battery charger: | ![]() Mastervolt |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 300 Watt |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Depth gauge: | Eagle |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| GPS: | ![]() |
| VHF: | Raymarine |
| Number of masts: | 1 beautiful electric stainless steel mast |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Sea rails: | full stainless steel |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Teak deck: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Comments: | Teak deck in the cockpit and on the cockpit seats |
| Life buoy: | ![]() |
| Bilge pump: | Manual |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |