| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1971 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 10.50 m x 3.35 m x 1.10 m | ||
| Engine: | Sole, 62 hp, 4 cylinder diesel, year 2002 | ||
Order No. 3977, DE WAALKOTTER, round bilge, 10.50m x 3.35m x 1.10m, built ca. 1971, 1x 62 hp Solé diesel, type MINI62, 2017 bow thruster, hull steel, bronze and aluminum window frames, mahogany interior, steering mechanical, anchor winch manual, cockpit tent, alternator, solar panel, shore connection, navigation lights, compass, depth sounder, VHF radio, saloon, 2/4 berths, aft cabin, self-draining cockpit, wheelhouse, above water toilet, refrigerator, stove 2-burners , Somy oil heater CV heating, crankcase, wipers, radio / TV
| Designer: | W. van Cappelle |
| Shipyard: | De Waal Noord Scharwoude |
| Hull shape: | Roundbilge steel hull |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | Grey |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | bronze and aluminum window frames |
| Cockpit: | Centre cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.45 m |
| Draught: | 110 cm |
| Displacement: | 11 tonnes |
| Steering system: | Wheel mechanically operated control |
| Position steering system: | Inside |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Comments: | schip is compleet (romp, opbouw en antiffouling) geschilderd in 2021 |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 185 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 lockable aft cabin, two berths, forward seating offers space for double bed |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 crew: 4 |
| Type interior: | Classic, warm |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 300 litre Steel |
| Waste water tank: | ![]() |
| Water system: | Pressure system |
| Toilets: | 1 Manual |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Spirit new (2020) |
| Fridge & power source: | Electric new, compressor (2020) |
| Comments: | Mattresses and upholstery new, 2020 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Sole |
| Model: | MINI62 |
| Year: | 2002 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 62 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 4 litre/hour |
| Gearbox: | Technodrive |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor homokineet (2020) |
| Cooling system: | Indirect |
| Total fuel tank(s) capacity: | 300 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 14 km/h |
| Cruising speed: | 11 km/h |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Mobile remote control |
| Battery: | 2 x 2021 |
| Alternator: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: | ![]() 2020 |
| Voltage: | 12V 220V |
| Compass: | ![]() |
| Depth gauge: | ![]() |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Comments: | cowl tent new, 2021 |