| Category: | Motor Yacht |
| Price: | verkocht |
| Year: | 1980 |
| Material: | GRP (Polyester) |
| Lying: | Loosdrecht |
| Dimensions: | 10.00 m x 3.40 m x 0.90 m |
Serial number 3930, PRINCESS 33 OK, deep v, 10.00m x 3.40m x 0.90m, year of construction approx. 1980, 1x 145 hp Volvo Penta diesel, type heckdrive, bow thruster, hull polyester, mechanical steering, bathing platform, bathing ladder, Victron 12/40 battery charger, solar panel, shore connection, Victron 12/800 inverter, navigation lights, liquid compass, Autohelm depth sounder, log, Simrad marine radio, steering position indicator, 2/4 berths, boiler, 1x shower, underwater toilet, windscreen wipers
| Shipyard: | Marine Projects UK |
| Hull number: | 33539 |
| Hull shape: | V-bottom polyester half slip |
| Hull colour: | Grey |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 90 cm |
| Displacement: | 6 tonnes |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Inside |
| Rudder: | Single fence drive |
| Saloon: | ![]() |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 crew: 4 |
| Type interior: | Modern, light |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 220 litre Stainless steel 2 x 110 l. |
| Water system: | Pressure system electric drinking water pump |
| Hot water: | via boiler |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Manual |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 3 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Volvo Penta |
| Model: | TMD40 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 145 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 3,020 |
| Fuel: | Diesel |
| Transmission: | Stern drive |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 500 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 19 km/h |
| Cruising speed: | 12 km/h |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric |
| Battery: | 2 x 120 + 230Ah |
| Battery charger: | ![]() Victron 40A |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | ![]() Victron 800W |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Compass: | ![]() liquid |
| Log/speed: | ![]() Car helmet tridata |
| Depth gauge: | ![]() Car helmet tridata |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| VHF: | Simrad |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Boat cover: | ![]() |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Davits: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |