| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1997 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 10.70 m x 3.50 m x 1.20 m | ||
| Engine: | 100 hp Hino diesel + bow thruster | ||
| Shipyard: | Jachtwerf Kompier, Woerden |
| Hull shape: | Roundbilge |
| Hull colour: | Green |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium window frames |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Minimum height: | 245 cm |
| Draught: | 120 cm |
| Steering system: | Wheel hydraulic control |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 195 cm |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 Voorin een afsluitbare hut met v-bedden, kombuis aan bakboord en natte cel v.v. elektrisch toilet aan stuurboord er tegenover, ruime stuurhut met hoekbank en toegang tot de zelflozende open kuip met tweede stuurstand |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 |
| Type interior: | Modern, wood look |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 300 litre Stainless steel 2x 150L |
| Water system: | Pressure system |
| Toilets: | 1 Electric |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 3 burner(s) Gas thermisch beveiligd |
| Oven: | ![]() |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot airEberspächer |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | HINO |
| Model: | W04D |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 100 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 1,665 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 4 litre/hour |
| Gearbox: | Velvet |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect Interkoeling; met wierfilter en natte uitlaat |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 400 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Bow thruster: | Electric 24v, 5kW |
| Battery charger: | 40 A Mastervolt 24/40 |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 200 Watt Victron 24/200 |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Compass: | ![]() |
| Depth gauge: | ![]() |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| GPS: | ![]() |
| VHF: | ![]() |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Electric 24v |
| Sea rails: | volledig RVS |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |