| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1997 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 11.60 m x 3.80 m x 1.05 m | ||
| Engine: | 135 hp Perkins, type M135, diesel + bow thruster | ||
| Designer: | Jan Visser Yachtdesign |
| Shipyard: | Privateer Yachts |
| Hull shape: | Multi-chine Professionally painted 2019 |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel Professionally painted 2019 |
| Superstructure: | Professionally painted 2019 |
| Windows: | thermopane glazing in aluminium window frames |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.75 m |
| Draught: | 105 cm |
| Steering system: | Wheel hydraulic control |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single |
| Saloon: | ![]() |
| Layout and spaces inside: | In the front a lockable cabin with v-beds, galley and dinette, spacious saloon with comfortable corner sofa and access to the aft cabin with spacious french bed and wet room with toilet and separate shower. |
| Headroom: | 190 cm |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 two lockable cabins |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 |
| Type interior: | Modern, wood look mahogany panelling |
| Color upholstery: | Beige |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 500 litre Stainless steel 2x 250L |
| Waste water tank: | 250 Litre Stainless steel |
| Water system: | Pressure system hydrophobic |
| Hot water: | boiler |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Manual |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas 4 burner thermally protected |
| Microwave: | ![]() |
| Fridge & power source: | 133 Litre Electric |
| Heating: | hot airMikuni |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Perkins |
| Model: | M135 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 135 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 2,245 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 5 litre/hour |
| Gearbox: | Velvet |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect intercooling; with weed filter and wet exhaust |
| Fuel tanks: | 2 2x 250L |
| Total fuel tank(s) capacity: | 500 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 15 km/h |
| Cruising speed: | 11 km/h |
| Bow thruster: | Electric Mobile remote control 24v |
| Battery: | 5 x 1x 105Ah starter battery, 2x 230Ah service battery and 2x 140Ah for bow thruster. |
| Battery charger: | 50 A Victron Combi |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 1.500 Watt Victron Combi |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Compass: | Autohelm |
| Log/speed: | ![]() |
| Depth gauge: | Nasa Target 2 |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| GPS: | Geonav 6 |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Rope and chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sprayhood: | ![]() |
| Boat cover: | spraydecks around the aft deck |
| Sea rails: | full stainless steel |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |