| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 2003 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 8.50 m x 3.00 m x 0.80 m | ||
| Engine: | Powerful 100 hp Volvo Penta diesel + bow and stern thruster | ||
| Designer: | Sollux Boats AS |
| Shipyard: | Sollux Boats AS |
| Hull number: | 7264 |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | overhangs |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Cockpit: | Centre cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.9 m |
| Minimum height: | 290 cm |
| Draught: | 80 cm |
| Displacement: | 2.7 tonnes |
| Steering system: | Wheel mechanical steering |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single |
| Saloon: | ![]() |
| Layout and spaces inside: | In the front a cosy round seat which can be transformed into a large bed, on the port side a wet room with toilet and shower, and on the starboard side a second cabin with spacious double bed, wheelhouse with galley and spacious cockpit and access to the aft cabin with spacious double bed. |
| Headroom: | 185 cm |
| Cabins: | 2 two lockable cabins |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 4 fixed beds, expandable to 6 |
| Type interior: | Modern, wood look teak interior |
| Color upholstery: | Blue |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 195 litre Plastic |
| Water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank: | 110 Litre Plastic |
| Water system: | Pressure system electrical |
| Hot water: | boiler |
| Outside water: | Deck Shower |
| Number of showers: | 2 1x inside, 1x outside |
| Toilets: | 1 Manual |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Gas thermally protected |
| Fridge & power source: | ![]() Dometic |
| Freezer: | ![]() detachable |
| Heating: | hot airMikuni |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Volvo Penta |
| Model: | TAMD 31 S |
| Year: | 2003 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 100 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | Hour counter not easy to read |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 4 litre/hour |
| Gearbox: | Hurth/Volvo Penta |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect intercooling; with weed filter and wet exhaust |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 185 Litre |
| Fuel tank material: | Polyethyleen |
| Max speed: | 25 km/h |
| Cruising speed: | 12 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Side Power 55 S |
| Stern thruster: | Electric |
| Battery charger: | 30 A Victron Phoenix 12/30 |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 600 Watt Victron Phoenix 12/600 |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Compass: | vloeistof |
| Depth gauge: | Nasa Target |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | Caution: does not work properly |
| GPS: | Geonav |
| Chart plotter: | Geonav |
| VHF: | Icom |
| Anchors & material: | 2 x |
| Anchor connection: | Rope |
| Anchor windlass: | no anchor winch |
| Sprayhood: | ![]() |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Sea rails: | STAINLESS STEEL |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Cockpit table: | ![]() |
| Life buoy: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |