| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1975 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 9.00 m x 3.00 m x 0.75 m | ||
| Engine: | 1x 40 hp Mitsubishi from 2010 with only 377 sailing hours + bow thruster | ||
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | Beige |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium window frames |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.45 m |
| Minimum height: | 245 cm |
| Draught: | 75 cm |
| Steering system: | Wheel mechanical steering |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Saloon: | ![]() |
| Layout and spaces inside: | In the front a cozy and spacious corner bench opposite the galley creating a kind of kitchen. Also here is the TV neatly built in. In the wheelhouse you have a good overview because of the large windows and there is also room for the 'co pilot' so you can sail 'together'. In the aft cabin is the toilet and a spacious double bed and a washbasin. |
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 |
| Type interior: | Modern, wood look |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 280 litre Stainless steel |
| Water system: | Pressure system electric drinking water pump |
| Toilets: | 1 Manual |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 3 burner(s) Gas thermally protected |
| Fridge & power source: | Electric |
| Heating: | hot airWebasto |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Mitsubishi |
| Year: | 2010 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 40 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 377 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 2.5 litre/hour |
| Gearbox: | Twin Disc |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect intercooling; with weed filter and wet exhaust |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 180 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Bow thruster: | Electric own battery |
| Battery: | 3 x 1x starter battery + 2x service |
| Battery charger: | 30 A Victron Combi 12/30a |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 800 Watt Victron Combi 12/800w |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: | ![]() 3 pieces |
| Voltage: | 12V 220V |
| Depth gauge: | ![]() not yet connected |
| Navigation lights: | ![]() |
| Bimini: | ![]() |
| Sea rails: | full stainless steel |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |