| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 2004 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 8.10 m x 2.95 m x 0.60 m | ||
| Engine: | Vetus 42 hp, 4-cylinder diesel, 870 operating hours | ||
Serial number 3888, ANTARIS 720 FAMILY, articulated truss, 8.10m x 2.95m x 0.60m, year of construction approx. 2004, 1x 42 hp Vetus diesel, type M417, Vetus bow thruster, hull polyester, aluminium window frames, teak interior, mechanical steering, bathing platform, bathing ladder, convertible top, cockpit tent, winter tent, Mobitronic 15A battery charger, shore connection, navigation lights, Humminbird 250 DX Fishfinder depth sounder, Navman marine telephone, 2/6 berths, galley, dinette, boiler, electric toilet, refrigerator.
Neat boat, good sailing characteristics, strong engine and practical bow thruster. Compact cruiser from renowned shipyard, good for the whole Family!
| Designer: | Willigen Maritime |
| Shipyard: | Antaris Shipyard |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | Chine dark blue polyester hull |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 60 cm |
| Steering system: | Wheel mechanical steering |
| Position steering system: | Inside |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 4 crew: 6 |
| Type interior: | Modern, wood look teak interior |
| Color upholstery: | Blue |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 120 litre |
| Waste water tank: | 60 Litre |
| Waste water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank drainpump: | ![]() |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | boiler |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Electricunderwater toilet |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Gas thermally protected |
| Fridge & power source: | 50 Litre Gas Waeco |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Vetus |
| Model: | M417 |
| Year: | 2004 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 42 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 870 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 2.5 litre/hour |
| Gearbox: | Technodrive |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 90 Litre |
| Max speed: | 13 km/h |
| Cruising speed: | 9 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Vetus |
| Battery: | 2 x 120 Ah |
| Battery charger: | 15 A Mobitronic |
| Alternator: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Compass: | ![]() |
| Navigation lights: | ![]() |
| VHF: | Navman |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Rope |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Sea rails: | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Cockpit table: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |