| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1994 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 8.95 m x 3.10 m x 1.00 m | ||
| Engine: | 2 x Volvo Penta TMD31, 100 hp diesel, 1200 hours | ||
Serial number 3889, MAJONI 45, polyester round bilge, 8.95m x 3.10m x 1.00m, year of construction approx. 1994, 2x 100 hp Volvo Penta diesel, type TMD31, in 2017 built bow thruster from Sidepower, aluminium window frames, mahogany interior, hydraulic steering, electric anchor winch, large aluminium bathing platform, bathing ladder, cockpit tent, windproofed.solar tent, Mastervolt battery charger, shore connection, navigation lights, Plastimo compass, Cetrek Combi depth gauge and log, Simrad RS10 marine telephone, Simrad NSS8 GPS, 2/5 berths, self-draining cockpit, wheelhouse, galley, dinette, Webasto Airtop 2000 hot air heating, windscreen wipers.
Now in our sales port to visit. An original and well maintained beautiful Spanish fishing boat. Perfect for touring with your family or friends on the lake, through the canals, but also suitable for the real sailors, who want to go out to sea to cast a fishing rod.
| Shipyard: | Llaut Majoni SA |
| Hull shape: | Roundbilge polyester round truss with continuous keel |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | Blue |
| Deck construction: | Grp (polyester) polyester deck, non-slip |
| Superstructure: | polyester structure |
| Windows: | aluminium window frames |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 100 cm |
| Steering system: | Wheel hydraulic control |
| Position steering system: | Inside |
| Rudder: | Double single rudder, hanged |
| Keel/Lee board: | Full keel |
| Layout and spaces inside: | forward cabin with berths, cabin with dinette and longitudinal bench, galley, wheelhouse with hardtop and cover. New bimini on frame over the cockpit. |
| Headroom: | 185 cm 185 cm. |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 1 lockable cabin |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 3 crew: 5 2 to 5 berths |
| Type interior: | Classic, warm mahogany panelling |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | new upholstery |
| Water system: | electric drinking water pump |
| Outside water: | Deck Shower |
| Toilets: | 1 Electricunderwater pump toilet |
| Cooker & fuel: | 2 burner gas cooker |
| Heating: | hot airNew Webasto Airtop 2000 hot air heating with stainless steel day tank |
| Number of identical engines: | 2 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Volvo Penta Volvo Penta TMD31 |
| Model: | TMD31 |
| Year: | 1994 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 2x 100 hp 2 x 100 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 1,165 |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | Volvo Penta |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor water-lubricated propeller shafts with 3 blade screws |
| Cooling system: | Indirect intercooling |
| Fuel tanks: | 300 l. |
| Total fuel tank(s) capacity: | 300 Litre |
| Max speed: | 25 km/h |
| Cruising speed: | 14 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Sidepower, electric bow thruster, 2017 built in |
| Battery: | ![]() 2 x 88 Ah start, 1 x 99 Ah service battery |
| Battery charger: | ![]() Mastervolt |
| Alternator: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V12V |
| Compass: | Plastimo |
| Log/speed: | C-trek C-net2000 |
| Depth gauge: | C-trek C-net 2000 |
| Navigation lights: | ![]() |
| GPS: | Simrad NSS8 |
| Chart plotter: | Simrad NSS8 |
| Radar: | Simrad NSS7 |
| VHF: | Simrad RS10 |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Electric electric anchor windlass |
| Bimini: | ![]() |
| Sea rails: | ![]() |
| Swimming platform: | new stainless steel swimming platform |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |