| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1980 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 11.80 m x 3.70 m x 1.30 m | ||
| Engine: | Man 6 cylinder diesel, D0226 MF, 138 hp | ||
Number 3872, COMBI KOTTER, multi-hardchine, 11,80m x 3,70m x 1,30m, year of construction ca. 1980, 1x 136 hp MAN diesel, type D0226 MF, bow thruster, hull steel, interior, hydraulic steering, windlass hand, Victron 24/25A battery charger, shore power con., 1000W converter, navigation lights, Vetus compass, Navman Fish 450 depth gauge, Shipmate RS8115 V.H.F., rudder admission, 4/6 berths, galley, dinette, boiler, 1x shower, electrical typ of toilet, eberspächer D5L heating
| Designer: | Bezemer |
| Shipyard: | De Combinatie Dordrecht |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | Grey |
| Deck construction: | Steel teak decks, moderate state of repair |
| Superstructure: | steel structure |
| Windows: | aluminium window frames |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Draught: | 130 cm |
| Displacement: | 14 tonnes |
| Steering system: | Wheel double steering position |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 185 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 crew: 6 |
| Type interior: | Modern, light light oak panelling |
| Color upholstery: | Red |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | Stainless steel |
| Water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank: | Stainless steel |
| Waste water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank drainpump: | ![]() |
| Deck suction: | ![]() |
| Water system: | Pressure system electric drinking water pump |
| Hot water: | boiler, on motor and shore power |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Electric |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Electric |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot aireberspächer 5DL |
| Type: | Inboard |
| Brand: | MAN |
| Model: | D0226 MF |
| Year: | 2003 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 136 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 1,780 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 6 litre/hour |
| Gearbox: | Hurth HSW 450 |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 500 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 15 km/h |
| Cruising speed: | 11 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric |
| Battery: | ![]() |
| Battery charger: | ![]() Victron |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 1.000 Watt |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 24V 220V |
| Compass: | Vetus |
| Depth gauge: | Navman |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| VHF: | Shipmate RS 8115 |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sea rails: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Teak deck: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |