| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1979 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 11.00 m x 3.25 m x 1.15 m | ||
| Engine: | Mitsubishi 83 pk 4 cilinder diesel, 745 draaiuren, bouwjaar 2003 | ||
Number 3853, BEACHCRAFT 1100, hard-chine, 11,00m x 3,25m x 1,15m, year of construction ca. 1979, 1x 83 hp Mitsubishi diesel, type S4S, Cupa bow thruster, Vetus stern thruster, hull steel, teak interior, mechanical steering, windlass hand, davits, windscreen, swimmingplatform, swimming ladder, spray covers, sprayhood, sun awning, Victron 24/25A battery charger, solar panels, HQ 24/1000W en victron 350W converter, 2/4 berths, wheelhouse, sliding roof, boiler, cooker 4 burners therm., Webasto hot air heating, radio/CD
| Designer: | de Groot |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | Grey |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Draught: | 115 cm |
| Displacement: | 8 kg |
| Steering system: | Wheel binnen stuurwiel verwijderd, is eenvoudig weer te installeren |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 180 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 crew: 4 |
| Type interior: | Modern, light teak betimmering |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 480 litre Plastic |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | boiler |
| Toilets: | 1 Electric |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot airwebasto |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | S4S |
| Year: | 2003 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 83 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 745 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 4 litre/hour |
| Gearbox: | Paragon |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor 3 blads schroef |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 2 2 x 200 l. stalen tanks |
| Total fuel tank(s) capacity: | 400 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 14 km/h |
| Cruising speed: | 11 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric |
| Stern thruster: | Electric |
| Battery: | 4 x 180 Ah |
| Battery charger: | ![]() |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | ![]() HQ |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sprayhood: | cabrioletkap en bimini, blauw doek |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Davits: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |