verkocht
Dufour 4800 Details of the Dufour 4800
| Category: |
Sailing Yacht |
| Price: |
verkocht |
| Year: |
1981 |
| Material: |
GRP (Polyester) |
| Lying: |
Loosdrecht |
| Dimensions: |
10.65 m x 3.50 m x 1.50 m |
| Engine: |
Volvo Penta 2003, 25 pk diesel |
General description
Number 3840, DUFOUR 4800, round bilged, 10,65m x 3,50m x 1,50m, year of construction ca. 1981, 1x 25 hp Volvo Penta diesel, type 2003, hull GRP, mahogany interior, mechanical steering, swimming ladder, compass, depth gauge, V.H.F., 2 cabin(s), 4/6 berths, galley, dinette, under water typ of toilet, webasto hot air heating
General
| Designer: | Valentijn |
| Shipyard: | Dufour La Rochelle Fr. |
| Hull number: | 31 |
| Hull shape: | Roundbilge |
| Hull colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester)
teak dekken |
| Open cockpit: |  |
| Draught: | 150 cm |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single |
Accommodation
| Saloon: |  |
| Headroom: | 185 cm |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 3 crew: 6 |
| Type interior: | Classic, warm
mahonie interieur |
| Cushions: |  |
| Water tank & material: | 240 litre Stainless steel |
| Water system: | Pressure system |
| Toilets: | 1 Manual |
| Radio/CD player: |  |
| Cooker & fuel: | 3 burner(s) |
| Fridge & power source: |  |
| Heating: | hot air
webasto |
Engine, electrics
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Volvo Penta |
| Model: | 2003 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Power: | 25 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tanks: |  |
| Total fuel tank(s) capacity: | 90 Litre |
| Fuel tank material: | Stainless steel |
| Battery: |  |
| Voltage: | 12V |
Navigation and electronics
Rig and sails
| Number of masts: | 1 |
| Spars material: | Aluminium |
| Main sail: |  |
| Genoa: |  |
| Jib: |  |
| Manual winches: |  |
Deck Equipment
| Sprayhood: |  |
| Sea rails: |  |
| Swimming ladder: |  |
| Teak deck: |  |