| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1969 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 6.50 m x 2.75 m x 0.60 m | ||
| Engine: | Yanmar 2GM20, 2 cilinder diesel, bouwjaar 1995, nog geen 400 uur | ||
Number 3826, DOERAK 650, hard-chine, 6,50m x 2,75m x 0,60m, year of construction ca. 1969, 1x 22 hp Yanmar diesel, type 2GM20, hull steel, teak interior, hydraulic steering, windlass hand, swimming ladder, cockpit cover, alternator, battery charger, shore power con., Humminbird depth gauge, 2 berths, boiler, webasto hot air heating, deck washing pump
| Designer: | Eista |
| Shipyard: | Eistawerf |
| Hull number: | 24 |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 60 cm |
| Steering system: | Wheel hydraulisch |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single aangehangen roer |
| Headroom: | 180 cm |
| Berths: | Extra: 2 |
| Type interior: | Modern, light met zwaar teak lijstwerk, witte wanden, kuip volledig teak |
| Color upholstery: | Blue |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | Plastic |
| Water system: | Pressure system hydrofoor |
| Outside water: | Deck wash pump |
| Toilets: | 1 Manual |
| Cooker & fuel: | 3 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | Gas + electric |
| Heating: | hot airwebasto |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Yanmar |
| Model: | 2GM20 |
| Year: | 1995 |
| Number of cylinders: | 2 |
| Power: | 22 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | Kanzaki |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor 3 blads |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Fuel tank material: | Stainless steel |
| Max speed: | 11 km/h |
| Cruising speed: | 8 km/h |
| Tachometer: | ![]() |
| Battery: | 2 x 1 x 90 + 1 x 180Ah |
| Battery charger: | ![]() Mastervolt |
| Alternator: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Voltage: | 12V |
| Depth gauge: | Humminbird |
| Navigation lights: | ![]() |
| Anchor windlass: | Manual |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |