| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1978 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 10.70 m x 3.40 m x 1.00 m | ||
| Engine: | Daf 120 pk 6 cilinder 120 pk diesel, 2700 draaiuren | ||
Number 3785, NEPTUNUS 107, s-bilged, 10,70m x 3,40m x 1,00m, year of construction ca. 1978, 1x 120 hp Daf diesel, type 575, vetus 55kgf bow thruster, hull GRP, aluminium windowframes, teak interior, hydraulic steering, 2nd. steering position, windlass hand, spray covers, sprayhood, sun awning, solar panels, navigation lights, vloeistof compass, Seafahrer depth gauge, Simrad V.H.F., 4/6 berths, geyser, 1x shower, above water typ of toilet, cooker 4 burners therm., webasto hot air heating
| Designer: | Jachtwerf Neptunus |
| Hull shape: | Semi s-shaped polyester |
| Hull colour: | Beige |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Draught: | 100 cm |
| Steering system: | Wheel hydraulische besturing |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Full keel |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 185 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 crew: 6 |
| Type interior: | Classic, warm teak betimmering |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 500 litre Plastic 2 tanks |
| Water system: | Pressure system hydrofoor |
| Hot water: | geiser |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 bovenwater toilet |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot airwebasto |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Daf |
| Model: | 575 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 120 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 2,709 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 6 litre/hour |
| Gearbox: | Paragon |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 650 Litre |
| Max speed: | 15 km/h |
| Cruising speed: | 12 km/h |
| Bow thruster: | Electric Vetus 55 kgf |
| Battery: | 3 x 1 x 140 + 2 x 180 Ah |
| Battery charger: | 12 A |
| Alternator: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Compass: | vloeistof |
| Depth gauge: | seafahrer |
| Navigation lights: | ![]() |
| VHF: | Simrad |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sprayhood: | nieuw |
| Bimini: | nieuw |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Comments: | teak op achterdek |