| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1974 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 13.60 m x 4.00 m x 1.25 m | ||
| Engine: | 1x DAF 575 + boegschroef | ||
Number 3782, KOMPIER, round bilged, 13,60m x 4,00m x 1,25m, year of construction ca. 1974, 1x 120 hp Daf diesel, type 575, bow thruster, hull steel, Victron 24/70 battery charger, Victron 24/3000 converter, vloeistof compass, Seafarer depth gauge, rudder admission, 2 cabin(s), 5/7 berths, sliding roof, boiler, 1x shower, above water typ of toilet, Eberspächer hot air heating
| Shipyard: | Kompier Woerden |
| Hull shape: | Roundbilge gestraald + epoxy in 2013, laatste antifouling mei 2018 |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.65 m |
| Minimum height: | 3 cm |
| Draught: | 125 cm |
| Displacement: | 16 tonnes |
| Steering system: | Wheel hydraulische besturing |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 195 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 5 Extra: 2 |
| Type interior: | Classic, warm |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | Steel |
| Water system: | Pressure system hydrofoor |
| Hot water: | boiler |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Manual |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas |
| Oven: | ![]() |
| Microwave: | ![]() |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | stoveop gas |
| Brand: | DAF |
| Model: | 575 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 120 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 6 litre/hour |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tank material: | Steel |
| Bow thruster: | Electric |
| Battery: | 4 x 700 Ah |
| Battery charger: | 70 A Victron Combi 24/3000/70 |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 3.000 Watt Victron Combi 24/3000/70 |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Compass: | vloeistof |
| Depth gauge: | Seafarer |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| Comments: | AMCA Autopilot is aanwezig maar werking ervan is niet bekend. Huidige eigenaren hebben de autopilot de laatste 12 jaar niet gebruikt. Diverse meters op het dashbord, waaronder de urenteller, werken niet. De huidige urenstand is dus ook niet bekend. |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sea rails: | staal met houten potdeksel |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |