| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1990 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 13.50 m x 4.00 m x 1.50 m | ||
| Engine: | 185 pk Ford Lehman turbodiesel, 6 cilinders, 3800 draaiuren | ||
Een imposant jacht met een zware Ford 6 cilinder turbodiesel uitermate geschikt voor langere vaartochten door Europa.
Volgnummer 3761, Z-YACHT 1310 GT, knikspant, 13,50m x 4,00m x 1,50m, bouwjaar ca. 1990, 1x 185 pk Ford diesel, type Lehman, boegschroef, romp staal, besturing hydraulisch, hand ankerlier, davits, windscherm, zwemplateau, zwemtrap, cabrioletkap, wintertent, zonnetent, Victron 25A acculader, walaansluiting, Victron 600W omvormer, kompas, dieptemeter, log, marifoon, stuurstandaanwijzer, 2 hut(ten), 4/6 slaapplaatsen, stuurhuis, kombuis, dinette, geyser, 2x douche, 2 x onder water toilet, kooktoestel 4-pits therm. bev., schijnwerper, ruitenwissers, radio/cassette/TV, dekwaspomp
| Designer: | Zijderveld/Van Vliet |
| Shipyard: | Jachtbouw Zijderveld |
| Hull shape: | Chine stalen romp |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Wood teak dekken |
| Superstructure: | stalen opbouw |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Draught: | 150 cm |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Single |
| Drift restriction controls: | Hydraulic |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 crew: 6 |
| Type interior: | Classic, warm teakhouten betimmering in kajuit en stuurhuis, de hutten zijn in essen betimmerd |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | geiser |
| Outside water: | Deck wash pump |
| Number of showers: | 2 |
| Toilets: | 2 |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas |
| Microwave: | ![]() |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Ford |
| Model: | Lehman |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 185 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 3,800 |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | PRM |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor 4 blads |
| Cooling system: | Indirect |
| Max speed: | 16 km/h |
| Cruising speed: | 12 km/h |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric |
| Battery: | ![]() |
| Battery charger: | ![]() |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 600 Watt |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Voltage: | 12V 24V 220V |
| Compass: | ![]() |
| Log/speed: | ![]() |
| Depth gauge: | ![]() |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| VHF: | ![]() |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sprayhood: | ![]() |
| Bimini: | ![]() |
| Boat cover: | ![]() |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Davits: | ![]() |
| Teak deck: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |