| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1978 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 11.10 m x 3.70 m x 0.90 m | ||
| Engine: | 2x 120 pk Ford Lehman diesel | ||
| Designer: | Broom UK |
| Shipyard: | C.J. Broom & Sons Ltd. |
| Hull number: | E219 |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.8 m |
| Minimum height: | 280 cm |
| Draught: | 90 cm |
| Steering system: | Wheel mechanische besturing |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 185 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 4 |
| Type interior: | Classic, warm |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 360 litre |
| Hot water: | boiler |
| Outside water: | Deck wash pump |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 2 Manual |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 3 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot airWebasto |
| Air conditioning: | ![]() |
| Number of identical engines: | 2 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Ford Lehman |
| Model: | Mercraft |
| Year: | 1978 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 2x 120 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 2,992 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 5 litre/hour |
| Gearbox: | Velvet |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Total fuel tank(s) capacity: | 360 Litre |
| Battery: | ![]() |
| Alternator: | ![]() |
| Compass: | vloeistof |
| Depth gauge: | Seafarer |
| Navigation lights: | ![]() |
| VHF: | Sailor |
| Anchors & material: | 1 x |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Manual |
| Sea rails: | RVS |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Davits: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |