verkocht
Antaris 720 Family Details of the Antaris 720 Family
| Category: |
Motor Yacht |
| Price: |
verkocht |
| Year: |
2005 |
| Material: |
GRP (Polyester) |
| Lying: |
Loosdrecht |
| Dimensions: |
8.10 m x 2.95 m x 0.65 m |
| Engine: |
Vetus 42 pk 4-cilinder diesel met python homokineet en watergesmeerde schroefas |
General description
Number 3736, ANTARIS 720 FAMILY, hard-chine, 8,10m x 2,95m x 0,65m, year of construction ca. 2005, 1x 42 hp Vetus diesel, type M417, Vetus 25 Kgf bow thruster, hull GRP, deck , aluminium windowframes, teak interior, mechanical steering, windscreen, swimmingplatform, swimming ladder, sprayhood, battery charger, solar panels, shore power con., 1000W Mobitronic converter, navigation lights, Raymarine Tridata depth gauge, log, 2/6 berths, self-draining cockpit, sliding roof, , refrigerator, Webasto AT2000 hot air heating, windscreen wipers, radio/CD/TV
General
| Designer: | Antaris Shipyard |
| Shipyard: | Antaris Shipyard |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Grp (polyester)
met flexiteak, op dekken in de de kuip |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: |  |
| Vertical clearance: | 1.8 m |
| Draught: | 65 cm |
| Steering system: | Wheel |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
Accommodation
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: |  |
| Engine room: |  |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 4 crew: 6 |
| Type interior: | Modern, wood look
nieuwe gordijnen, keurig nette bekleding |
| Color upholstery: | Blue |
| Mattresses: |  |
| Cushions: |  |
| Curtains: |  |
| Water tank & material: | 110 litre |
| Waste water tank: | 45 Litre |
| Water system: | Pressure system |
| Toilets: | 1 Electric |
| Television: |  |
| Radio/CD player: |  |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | 42 Litre Electric |
| Heating: | hot air
webasto AT2000 |
Engine, electrics
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Vetus |
| Model: | M417 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 42 hp |
| Hours counter: |  |
| Engine hours: | 1,420 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 2 litre/hour |
| Gearbox: | Hurth |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor
watergesmeerde schroefas, python homokineet, 4 blads schroef |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 110 Litre |
| Tachometer: |  |
| Oil pressure gauge: |  |
| Temperature gauge: |  |
| Bow thruster: | Electric |
| Battery: | 3 x |
| Battery charger: |  |
| Alternator: |  |
| Voltmeter: |  |
| Shore power: |  |
| Shore power cable: |  |
| Solar panel: | 160 Watt |
| Voltage: | 12V 220V |
Navigation and electronics
| Log/speed: | Raymarine Tridata |
| Depth gauge: | Raymarine Tridata |
| Navigation lights: |  |
Deck Equipment
| Anchors & material: | 1 x verchroomd anker 10Kg |
| Anchor connection: | Rope |
| Sprayhood: | nieuwe cabriolet, new blue jeans kleur, met ingestikte LED verlichting |
| Cockpit tent: |  |
| Outdoor cushions: |  |
| Sea rails: | RVS railing, dubbele railingdraad |
| Push- and pulpit(s): |  |
| Swimming platform: |  |
| Swimming ladder: |  |
| Teak deck: |  |
| Fenders, lines: |  |
| Cockpit table: |  |
Safety
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: |  |
| Gas bottle locker with drain: |  |
| Self-draining cockpit: |  |