| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 1981 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 11.30 m x 3.85 m x 0.90 m | ||
| Engine: | 2x 120 HP Ford Mermaid diesel + 5 KVA Farymann (diesel) generator | ||
PRINCESS 37 FLY, deep V, 11,30m x 3,85m x 0,90m, year of construction ca. 1981, 2x 120 hp Ford diesel, type Mermaid, Vetus 6 pk, 2015 bow
| Designer: | John Bennet Marine Projects, UK |
| Shipyard: | Marine Projects Marine Projects, UK |
| Hull number: | 74491 |
| Hull shape: | V-bottom diep v |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | Grey |
| Deck construction: | Grp (polyester) teak |
| Superstructure: | polyester |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Flybridge: | ![]() |
| Open cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 3.5 m ca. 3,50 mtr. |
| Draught: | 90 cm |
| Displacement: | 9 tonnes ca. 9000 |
| Steering system: | Wheel mechanisch |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Double |
| Layout and spaces inside: | 2 hutten, 2x natte cel, kombuis, stuurhut en salon |
| Headroom: | 190 cm ca. 1,90 mtr. |
| Cabins: | 2 2 afsluitbare hutten |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 4 slaapplaatsen |
| Type interior: | polyester romp en opbouw met teak betimmering |
| Curtains: | Stoffen bekleding |
| Water tank & material: | 2x 200 ltr. RVS |
| Waste water tank: | 1x 100 ltr. RVS |
| Water system: | hydrofoor |
| Hot water: | boiler |
| Number of showers: | 2 2x douche |
| Toilets: | 2 electrisch |
| Radio/CD player: | radio/CD/TV |
| Cooker & fuel: | 2 pits inductie |
| Oven: | combi magnetron |
| Microwave: | combi magnetron |
| Fridge & power source: | ![]() 2x |
| Heating: | hot airhetelucht Eberspächer |
| Number of identical engines: | 2 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Ford Ford Mermaid |
| Model: | Mermaid |
| Number of cylinders: | 6 |
| Power: | 2x 2x 120 pk |
| Engine hours: | ca. ca. 2450 uur |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | ca. 6 l/u per motor |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor schroefassen |
| Cooling system: | interkoeling |
| Fuel tanks: | 2x 400 ltr. RVS |
| Max speed: | ca. 18 km/h |
| Cruising speed: | ca. 11 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Vetus 6 pk (ingebouwd in 2015) |
| Battery: | ![]() 1x 240Ah AGM start + service + 1x 75Ah generator |
| Battery charger: | ![]() Victron 30A |
| Alternator: | ![]() |
| Generator: | 5 KvA Farymann diesel |
| Inverter: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Voltage: | 220V12v/220v |
| Compass: | ![]() vloeistof |
| Depth gauge: | Nasa |
| Navigation lights: | ![]() |
| GPS: | ![]() |
| Radar: | Moet nagekeken worden |
| VHF: | Navman |
| Anchor windlass: | electrisch |
| Sprayhood: | kuiptent |
| Boat cover: | tent over de flybridge |
| Sea rails: | volledig RVS |
| Fire extinguisher: | brandblusser |
| Comments: | dekwaspomp |