| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | verkocht | ||
| Year: | 2003 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 7.50 m x 2.95 m x 0.70 m | ||
| Engine: | Vetus 33 pk 4 cilinder diesel, ca 800 uur. | ||
Number 3634, ANTARIS 720 FAMILY, hard-chine, 7,50m x 2,95m x 0,70m, year of construction ca. 2003, 1x 33 hp Vetus diesel, type M415, vetus bow thruster, hull GRP, deck , aluminium windowframes, teak interior, swimmingplatform, swimming ladder, cockpit cover, battery charger, shore power con., navigation lights, 2/5 berths, sliding roof, , electrical typ of toilet, windscreen wipers, radio/CD/TV
| Shipyard: | Antaris - Willigen Maritiem |
| Hull number: | 72001 |
| CE-category: | C |
| CE-standard: | Categorie C |
| Hull shape: | Chine knikspant |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Grp (polyester) flexiteak |
| Superstructure: | polyester |
| Windows: | aluminium raamlijsten |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2 m 200 cm. |
| Draught: | 70 cm |
| Maximum draught: | 70 cm |
| Displacement: | 3 tonnes 3000 |
| Steering system: | Wheel mechanische besturing |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single enkel roer |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
| Headroom: | 190 cm |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 3 2 tot 5 slaapplaatsen |
| Type interior: | teak betimmering |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | nette stoffering en gordijnen |
| Water tank & material: | 80 l. kunststof tank |
| Waste water tank: | ![]() 1 x kunststof tank |
| Water system: | electrische drinkwaterpomp |
| Hot water: | 22l. boiler |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 electrisch toilet |
| Radio/CD player: | radio/cd/tv |
| Cooker & fuel: | 2 pits kooktoestel |
| Fridge & power source: | ![]() compressor koelkast |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Vetus Vetus M415 |
| Model: | M415 |
| Year: | 2003 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 33 hp 33 pk |
| Engine hours: | 800 |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel consumption: | 3 litre/hour |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor schroefas |
| Cooling system: | interkoeling |
| Fuel tanks: | 80 l. kunststof tank |
| Total fuel tank(s) capacity: | 80 Litre |
| Max speed: | 11 km/h |
| Cruising speed: | 9 km/h |
| Tachometer: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric vetus |
| Battery: | ![]() 2 x 120 |
| Battery charger: | ![]() |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | ![]() 300W |
| Shore power: | ![]() |
| Voltage: | 12V12/220V |
| Navigation lights: | ![]() |
| Anchor connection: | Rope |
| Sea rails: | RVS railing, brede gangboorden |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |