€ 25.500
Bayliner 2455 Ciera Details of the Bayliner 2455 Ciera
| Category: |
Speedboat and sport cruiser |
| Price: |
€ 25.500 |
| Year: |
2002 |
| Material: |
GRP (Polyester) |
| Lying: |
Loosdrecht |
| Dimensions: |
7.43 m x 2.59 m x 0.70 m |
| Engine: |
Mercruiser 5.0l V8, 250 hp gasoline |
General description
Serial number 4190, BAYLINER 2455 CIERA, deep v, 7.43m x 2.59m x 0.70m, built ca. 2002, 1x 250 hp Mercruiser gasoline, type 5.0 l. V8, Sidepower bow thruster, hull polyester, steering mechanical, windshield, bathing platform, bathing ladder, convertible top, alternator, battery charger, shore power, navigation lights, Simrad plotter GPS, 2/4 berths, self-draining cockpit, toilet, refrigerator, stove 1-burner , windshield wipers, radio, CE marking C
General
| Shipyard: | Bayliner USA |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | V-bottom |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Open cockpit: |  |
| Vertical clearance: | 2.1 m |
| Draught: | 70 cm |
| Steering system: | Wheel
mechanical steering |
| Position steering system: | Outside |
| Trimflaps: |  |
Accommodation
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 crew: 6 |
| Type interior: | Modern, light
cherry look interior |
| Color upholstery: | Mottled |
| Mattresses: |  |
| Cushions: |  |
| Water tank & material: | 75 litre Plastic |
| Water system: | Pressure system |
| Outside water: | Deck Shower |
| Toilets: | 1 Manual |
| Television: |  |
| Radio/CD player: |  |
| Cooker & fuel: | 1 burner(s) Spirit |
| Fridge & power source: |  |
Engine, electrics
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Mercruiser |
| Model: | 5.0l. V8 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Power: | 250 hp |
| Fuel: | Gasoline |
| Transmission: | Stern drive |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 246 Litre |
| Max speed: | 50 km/h |
| Tachometer: |  |
| Oil pressure gauge: |  |
| Temperature gauge: |  |
| Bow thruster: | Electric
Sidepower |
| Battery: | 2 x 74 Ah |
| Battery charger: |  |
| Alternator: |  |
| Shore power: |  |
| Shore power cable: |  |
| Voltage: | 12V 110V 220V |
Navigation and electronics
| Navigation lights: |  |
| GPS: | Simrad |
Deck Equipment
| Anchors & material: |  |
| Sprayhood: |  |
| Bimini: |  |
| Outdoor cushions: |  |
| Push- and pulpit(s): |  |
| Swimming platform: |  |
| Swimming ladder: |  |
| Fenders, lines: |  |
| Cockpit table: |  |
Safety
| Bilge pump: | Electric |
| Self-draining cockpit: |  |