| Category: | Tender | ||
| Price: | € 22.500 | ||
| Year: | 1979 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 7.00 m x 2.73 m x 0.60 m | ||
| Engine: | Yanmar 20 hp, 2 cylinder diesel | ||
Serial number 4189, BOOTSMAN CABINSLOEP 700, round bilge, 7.00m x 2.73m x 0.60m, year of construction ca. 1979, 1x 20 hp Yanmar diesel, type 2GM20, hull polyester, mahogany interior, steering hydraulic, splash sails, 2 berths, nice round bilge cabin sloop with cozy spacious seating in the cockpit and a cabin where you can shelter or sleep
| Shipyard: | Bootman Woerden |
| Hull shape: | Roundbilge |
| Hull colour: | Blue |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) and wood |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Vertical clearance: | 1.3 m |
| Draught: | 60 cm |
| Displacement: | 2 tonnes |
| Steering system: | Wheel hydraulic control |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single |
| Berths: | fixed: 2 |
| Type interior: | Classic, warm |
| Color upholstery: | Blue |
| Cushions: | ![]() |
| Fridge & power source: | Electric refrigerated drawer in passenger seat |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Yanmar |
| Model: | 2GM20 |
| Number of cylinders: | 2 |
| Power: | 20 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | Kanzaki |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 30 Litre |
| Fuel tank material: | Stainless steel |
| Tachometer: | ![]() |
| Battery: | 2 x |
| Alternator: | ![]() |
| Voltage: | 12V |
| Navigation lights: | ![]() |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Boat cover: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |