€ 25.000
Bayliner 245 Ciera Details of the Bayliner 245 Ciera
| Category: |
Speedboat and sport cruiser |
| Price: |
€ 25.000 |
| Year: |
2004 |
| Material: |
GRP (Polyester) |
| Lying: |
Loosdrecht |
| Dimensions: |
7.40 m x 2.59 m x 0.89 m |
| Engine: |
Mercruiser V8, 220 hp 5.0 l. gasoline |
General description
Serial number 4188, BAYLINER 245 CIERA, deep v, 7.40m x 2.59m x 0.70m, built ca. 2004, 1x 220 hp Mercruiser gasoline, type 5.0 l. V8, Maxpower 35 bow thruster, hull polyester, aluminum window frames, cherry interior, steering hydraulic, windshield, swim platform, bathing ladder, spray sails, alternator, battery charger, shore power, navigation lights, Faria depth sounder, VHF radio, 1 cabin(s), 2/4 berths, self-draining cockpit, galley, boiler, underwater toilet, refrigerator, stove 1-burner
General
| Shipyard: | Bayliner USA |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | V-bottom |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Draught: | 89 cm |
| Displacement: | 2,700 kg |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Outside |
| Trimflaps: |  |
Accommodation
| Separate Dining area: |  |
| Engine room: |  |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 crew: 6 |
| Type interior: | Modern, light |
| Cushions: |  |
| Water tank & material: | 200 litre Plastic |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | boiler |
| Outside water: | Deck Shower |
| Toilets: | 1 Manual |
| Cooker & fuel: | 1 burner(s) Electric |
| Fridge & power source: |  |
Engine, electrics
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Mercruiser |
| Model: | 8.0l. V8 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Power: | 220 hp |
| Fuel: | Gasoline |
| Transmission: | Stern drive |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 240 Litre |
| Fuel tank material: | Polyethyleen |
| Tachometer: |  |
| Oil pressure gauge: |  |
| Temperature gauge: |  |
| Bow thruster: | Electric
Maxpower 35 |
| Battery: | 2 x 70 Ah |
| Battery charger: |  |
| Shore power: |  |
| Shore power cable: |  |
| Voltage: | 12V 220V |
Navigation and electronics
| Depth gauge: |  |
| Navigation lights: |  |
| VHF: |  |
Deck Equipment
| Anchors & material: |  |
| Boat cover: |  |
| Swimming platform: |  |
| Swimming ladder: |  |
| Fenders, lines: |  |
| Cockpit table: |  |
Safety
| Bilge pump: | Electric |
| Self-draining cockpit: |  |