| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | € 79.500 | ||
| Year: | 1987 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 14.85 m x 4.17 m x 1.00 m | ||
| Engine: | 2 x V8 Cummins diesel, 300 hp | ||
Jack Powles 41++, articulated hull, extended, making dimensions of 14.85 x 4.17 x 1.00 meters. Built circa 1987. The ship is equipped with two powerful 300 hp Cummins V8 diesel engines with intercooling and features a Sidepower bow thruster for optimal maneuverability.
The hull and deck are in polyester, the extension of the stern in aluminum. All around black aluminum window frames and a panelled with a beautiful warm mahogany interior. The steering is hydraulic and there is both a second steering position and a flying bridge.
On board you will find, among other things, an electric windlass, a stainless steel swimming platform with swim ladder and there is a convertible top on the aft cabin and a sun canopy on the flybridge. The electrical installation includes two Victron battery chargers (50 and C.70A) and a Fisher generator of 11.6 kVA. Navigation facilities such as lights, compass and steering position indicator are available.
The ship can accommodate 6 to 7 berths and is laid out with an aft cabin, wheelhouse and galley. Comfort is guaranteed with hot water via central heating, an underwater toilet, refrigerator and a 4-burner stove. The Kabola HR400 central heating system provides pleasant heating on board.
A beautiful and well maintained ship, extremely suitable for long stays or permanent residence.
| Designer: | J. Bennet |
| Shipyard: | Jack Powles |
| Hull shape: | Chine |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Windows: | aluminum |
| Flybridge: | ![]() |
| Aft cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 4.5 m |
| Draught: | 100 cm |
| Displacement: | 13,000 kg |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Inside + outside |
| Rudder: | Double |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | fixed: 6 Extra: 1 crew: 7 |
| Type interior: | Classic, warm very nice mahogany paneling, refitted |
| Color upholstery: | Grey |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 600 litre Stainless steel |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 |
| Television: | 2 x TV |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Electric |
| Microwave: | ![]() |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | Central heatingKabola HR400 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Cummins |
| Number of cylinders: | 8 |
| Power: | 300 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | Twindisc |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 2 2 x 750 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 1,500 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 18 km/h engines are limited (boating license not required) |
| Cruising speed: | 13 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Sidepower |
| Battery: | 6 x 200 Ah |
| Battery charger: | ![]() Victron Combi 70A and Victron 50A |
| Alternator: | ![]() |
| Generator: | Fisher Panda 12 kW |
| Inverter: | 3.000 Watt Victron Combi |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 24V 220V |
| Compass: | ![]() |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Electric |
| Bimini: | ![]() |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Davits: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |