| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | € 64.500 | ||
| Year: | 2002 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 8.75 m x 2.45 m x 0.65 m | ||
| Engine: | 1 x Yanmar 75 hp diesel, 1120 operating hours | ||
Stylish and sporty Rapsody 29 OC-F with classic lines, luxurious finish and excellent sailing characteristics.
Serial number 4185 - Rapsody 29 OC-F, articulated hull, dimensions 8.75 x 2.45 x 0.65 m, built circa 2002. Equipped with a 75 hp Yanmar diesel engine (type 4JH3-TE) and a Sidepower SP35 bow thruster. Polyester hull with wooden and stainless steel window frames, attractive mahogany interior and hydraulic steering.
Features include fixed windshield, stainless steel with teak swim platform and dark blue cockpit tent. Also on board are a battery charger, shore power, navigation lights, compass, depth gauge and log. Layout with 2 to 4 berths, galley with 1-burner stove, fridge in cockpit, electric toilet and Webasto AirTop 3500 hot air heating.
| Shipyard: | Rapsody Jachtbouw |
| Hull number: | 034 |
| CE-category: | C |
| Hull shape: | Chine polyester |
| Hull colour: | Blue |
| Deck construction: | Wood |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 65 cm |
| Displacement: | 2,600 kg |
| Steering system: | Wheel hydraulic control |
| Position steering system: | Outside |
| Rudder: | Single |
| Berths: | fixed: 2 |
| Type interior: | Classic, warm mahogany panelling |
| Color upholstery: | Beige |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Water tank & material: | 175 litre Plastic 2 x 85 l. |
| Water system: | Pressure system |
| Toilets: | 1 Electric |
| Cooker & fuel: | 1 burner(s) Spirit |
| Fridge & power source: | Electric |
| Heating: | hot airwebasto airtop 3500 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Yanmar |
| Model: | 4JH3-TE |
| Number of cylinders: | 4 |
| Power: | 75 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 1,120 |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | Kanzaki |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | ![]() |
| Total fuel tank(s) capacity: | 120 Litre |
| Fuel tank material: | Polyethyleen |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Sidepower 35 |
| Battery: | 2 x 70 AH start, 105 Ah service |
| Alternator: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Compass: | ![]() |
| Log/speed: | Simrad |
| Depth gauge: | Simrad |
| Navigation lights: | ![]() |
| Anchors & material: | ![]() |
| Sprayhood: | ![]() |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Boat cover: | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Teak deck: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |