| Category: | Motor Yacht | ||
| Price: | € 59.500 | ||
| Year: | 1995 | ||
| Material: | Steel | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 9.05 m x 3.20 m x 0.85 m | ||
| Engine: | Yanmar 38 hp diesel | ||
Serial number 4184, HELLINGSKIP 850, multihull bilge, 9,05m x 3,20m x 0,85m, built ca. 1995, 1x 38 hp Yanmar diesel, type 3JH2E, bow thruster, hull steel, deck steel, aluminum window frames, mahogany interior, steering hydraulic, anchor winch electric, swim platform, swim ladder, cockpit tent, winter tent, Victron 20A battery charger, shore connection, Victron 500w inverter, navigation lights, depth sounder, Raymarine VHF radio, Raymarine Axiom 9 GPS, Raymarine autopilot, steering position indicator, 2 berths, selfdraining cockpit, wheelhouse, sliding roof, galley, boiler, electric toilet, Eberspächer hot air heating, windshield wipers, radio/TV, deck wash pump, vacuum cleaner
Neat, fully equipped Incliner 850, spacious cockpit, new equipment, larger beds than standard
| Designer: | Vripack |
| Shipyard: | Hellingskip |
| Hull number: | RO-850-1 |
| Hull shape: | Multi-chine |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Steel |
| Windows: | aluminium window frames |
| Open cockpit: | ![]() |
| Vertical clearance: | 2.35 m |
| Draught: | 85 cm |
| Displacement: | 8,500 kg |
| Steering system: | Wheel hydraulic control |
| Position steering system: | Inside |
| Rudder: | Single |
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 |
| Type interior: | Classic, warm mahogany panelling |
| Color upholstery: | Grey |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 500 litre Stainless steel |
| Water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank: | Plastic |
| Waste water tank gauge: | ![]() |
| Waste water tank drainpump: | ![]() |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | boiler 45 l. (shore and engine) |
| Outside water: | Deck wash pump |
| Toilets: | 1 Electric |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 4 burner(s) Gas |
| Fridge & power source: | Electric 90 l. vitrifrigo |
| Heating: | hot airEberspächer |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Yanmar |
| Model: | 3JH2E |
| Number of cylinders: | 3 |
| Power: | 38 hp |
| Fuel: | Diesel |
| Gearbox: | Kanzaki |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor scatra joints |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 2 |
| Total fuel tank(s) capacity: | 500 Litre |
| Fuel tank material: | Steel |
| Max speed: | 13 km/h |
| Cruising speed: | 10 km/h |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric 24V, 4 hp |
| Battery: | ![]() 95 AH start, 190 AH service, 2 x 120 AH bow thruster |
| Battery charger: | 25 A Victron |
| Alternator: | ![]() |
| Inverter: | 500 Watt victim |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Depth gauge: | ![]() |
| Navigation lights: | ![]() |
| Rudder position indicator: | ![]() |
| Autopilot: | Raymarine |
| GPS: | Raymarine |
| Chart plotter: | Raymarine Axiom 9 |
| VHF: | Horizon |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Electric |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Boat cover: | winter tent over entire ship |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Cockpit table: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |