| Category: | Speedboat and sport cruiser | ||
| Price: | € 49.750 | ||
| Year: | 2013 | ||
| Material: | GRP (Polyester) | ||
| Lying: | Loosdrecht | ||
| Dimensions: | 7.42 m x 2.57 m x 0.60 m | ||
| Engine: | Mercruiser V8 MAG350, 300 hp MPI BIII gasoline | ||
Serial number 4181, FOUR WINNS 265 S, deep v, 7,42m x 2,57m x 0,60m, built ca. 2013, 1x 300 hp Mercruiser gasoline, type MAG350 MPI B3, Sleipner '25 bow thruster, hull polyester, deck polyester, bamboo interior, anchor winch electric, windshield, swim platform, swim ladder, spray sails, convertible top, sun canopy, 20A pronautic battery charger, shore connection, navigation lights, Faria depth sounder, log, Garmin 720s GPS, 2 berths, toilet, radio/TV, microwave, sony marine sound system , LX + SLX package, boat is in new condition.
| Shipyard: | Four Winns USA |
| Hull shape: | V-bottom |
| Hull colour: | Black |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Open cockpit: | ![]() |
| Draught: | 60 cm |
| Displacement: | 2,450 kg |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Outside |
| Engine room: | ![]() |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 |
| Type interior: | Modern, light bamboo finish |
| Color upholstery: | Beige |
| Cushions: | ![]() |
| Water tank & material: | Plastic |
| Water system: | Pressure system |
| Toilets: | 1 Manualchemical toilet |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | Sony Fusion |
| Microwave: | ![]() |
| Fridge & power source: | 50 Litre Electric |
| Number of identical engines: | 1 |
| Starting type: | Electric |
| Type: | Inboard |
| Brand: | Mercruiser |
| Model: | MAG350 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Power: | 300 hp |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 422 |
| Fuel: | Gasoline |
| Transmission: | Stern drive |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect |
| Fuel tanks: | 1 |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Bow thruster: | Electric Sleipner (2025) |
| Battery: | 3 x 105 Ah |
| Battery charger: | 20 A |
| Alternator: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Voltage: | 12V 220V |
| Depth gauge: | ![]() |
| Navigation lights: | ![]() |
| GPS: | Garmin |
| Anchors & material: | ![]() |
| Anchor connection: | Chain |
| Anchor windlass: | Electric |
| Sprayhood: | ![]() |
| Bimini: | ![]() |
| Cockpit tent: | ![]() |
| Outdoor cushions: | ![]() |
| Boat cover: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
| Cockpit table: | ![]() |
| Bilge pump: | Electric |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |